اولین همایش علوم و فناوری حسگرها  SSST2015 برگزار شد.

 

همایش علوم و فناوری حسگرها به همت پژوهشکده‌ی علوم و فناوری نانوی دانشگاه صنعتی شریف با محوریت موضوع حسگرها برگزار شد. هدف از برگزاری همایش علوم و فناوری حسگرها به صورت یک روزه با گردهمایی استادان، دانشجویان و فعالان صنعتی در زمینه مطالعه و ساخت حسگرها، تعامل و تبادل نظر و یافتن ایده‌های نو در حوزه‌‌ی حسگری بود. برنامه روز پنج شنبه 14 آبان ماه 1394 در دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد. دبیر همایش خانم دکتر اعظم ایرجی زاد رییس پژوهشکده‌ی علوم و فناوری نانو و استاد دانشکده‌ی فیزیک بوده و همکاران عبارتند از پژوهشگران پسادکتری، خانم دکتر زهرا سادات حسینی، دبیر اجرایی، آقای دکتر عادل غیاث، معاون اجرایی، و خانم دکتر سمیه فردین دوست به همراه کادر علمی و دانشجویان پژوهشکده‌ی علوم و فناوری نانو و نیز آزمایشگاه فیزیک سطح و لایه های نازک دانشکده‌ی فیزیک. 11 نفر از اساتید برجسته‌ی  داخل و خارج کشور که در حوزه حسگری فعالیت دارند پس از هماهنگی‌های لازم برای ایراد سخنرانی دعوت شدند.

دکتر حسین بابایی استاد دانشکده برق دانشگاه خواجه نصیر توسی، متخصص حسگرهای بویایی و مؤسس چندین شرکت از جمله اکسایتون، دکتر فردمنش استاد دانشکده برق و مجری طرح های فراوان در حوزه‌ی حسگرهای بلومتر بر مبنای ابر رساناها، دکتر روضاتی استاد دانشگاه گیلان در حوزه‌ی حسگرهای اکسیدی، دکتر مهدی رنجبر استادیار دانشگاه صنعتی اصفهان و متخصص حسگرهای گازوکروماتیک، دکتر شیخی استاد دانشکده برق دانشگاه شیراز و متخصص حسگر متان، دکتر برومند استادیار دانشکده مکانیک دانشگاه امیر کبیر و مسئول آزمایشگاه میکروماشین، دکتر محمدی دانشیار دانشکده مواد دانشگاه صنعتی شریف، دکتر یاسر عبدی دانشیار دانشکده فیزیک دانشگاه تهران و متخصص مواد جدید نانو ساختار و دکتر ایرجی زاد استاد دانشکده فیزیک و رئیس پژوهشکده علوم و فناوری نانوی شریف با سابقه‌ی 20 ساله در انواع حسگرهای گاز.علاوه بر این افراد از دو استاد خارجی حوزه‌ی حسگری یعنی آقای دکتر جیورجیو اسبرولیری از دانشگاه برشای ایتالیا و نیز رییس آزمایشگاه حسگرها در این دانشگاه و دبیر کنفرانس بزرگ یورو سنسور 2014 و هماهنگ کننده پروژه‌ی اروپایی اسنوپی و هم‌چنین آقای دکتر وتک وودارسکی از دانشگاه آر ام آی تی استرالیا که دارای انتشارات و اختراعات متعددی در حوزه‌ی حسگرها شامل 150 مقاله‌ی  ISI، 26 اختراع و 14 محصول صنعتی است دعوت به عمل آمد. با توجه به محدودیت زمانی همایش از ارائه کنندگان چکیده‌های پذیرفته شده از میان بیش از 70 چکیده، خواسته شد تا کارهای خود را در قالب پوستر ارائه نمایند. حدود 130 نفر از اساتید، دانشجویان و صنعت‌گران در این همایش شرکت کردند.

همایش طبق برنامه با سخنرانی‌ها آغاز شده و در پایان هر سخنرانی زمانی برای پرسش و پاسخ در نظر گرفته شد. هم‌چنین، در دو نوبت صبح و عصر ارائه‌کنندگان پوسترهای خود را به نمایش گذاشته و به بحث و گفتگو با شرکت‌کنندگان و داوران پرداختند. پس از بررسی پوسترهای ارائه شده توسط داوران، به ارائه‌کنندگان سه پوستر برتر جوایز و لوح‌های تقدیر اهدا شد. در پایان برنامه یک گفتگوی آزاد با حضور پنج نفر از اساتید و فعالان تجاری حوزه حسگری ترتیب داده شد و در آن وضعیت کنونی این حوزه، نیازها، لوازم و روند رشد و آینده‌ آن در جهت تجاری‌سازی حسگرهای گاز در کشور مورد بررسی قرار گرفت. امید است تا با توجه به استقبال دانشجویان و اساتید محترم از این رویداد، در سال‌های آتی شاهد برگزاری با شکوه آن در قالب یک همایش بین المللی باشیم. طبق برنامه‌ریزی در سال 1395 دومین کنفرانس علوم و فناوری حسگرها در دانشگاه صنعتی شریف برگزار خواهد شد.

 

تماس با ما

شماره تلفن های پژوهشکده:

دفتر: 66164123

فکس: 66164119

معاونت: 66164120

دفتر هیآت علمی: 66164124 

دفتر پژوهشگران پسادکتری: 66164124

دبیرخانه کنفرانس نانوساختارها: 66164118

سایت، دفتر دانشجویان دکتری

و آزمایشگاه نانو محاسباتی: 66164121

مجموعه آزمایشگاه های پژوهشکده: 66164125